Milý začínajúci akvaristi, kým sa rozhodnete založiť si akvárium, tak si pozorne prečítajte nasledujúce riadky. Akvaristika nie je záľuba pre každého, tak dúfam, že vás hneď na začiatku neodradí dĺžka textu. Táto problematika je zložitejšia a oveľa obsiahlejšia ako by sa na prvý pohľad zdalo. Určite je zložitejšia ako ničnerobenie, sledovanie telky, vysedávanie na pokecoch, alebo pitie piva. Okrem toho, v akvaristike je toho toľko, že je vždy o čom písať.
Nechcem nikoho odradzovať, ale pokiaľ to s akvaristikou nemyslíte vážne a nemáte záujem sa jej venovať naplno, tak ďalej nestrácajte čas, a radšej sa na to rovno vykašlite. Ušetríte tak čas, námahu, prachy a hlavne životy rýb a rastlín. Pre tých, ktorý to myslia vážne, by som mal jedno upozornenie. Pokiaľ ste nerozvážny, netrpezlivý, nesebakritický, bezhlavý, trpíte nervozitou, nezdravou lenivosťou, neradi sa učíte, ste tip čo si nenechá poradiť, alebo takzvaný “Truhlík-majster sveta“ a podobne, tak sa veľmi rýchlo zmeňte inak to budete mať hodne ťažké.
Obrovskej väčšine z vás začínajúcich sa nedarí, lebo robíte základné chyby, pretože nemáte ani drobného poňatia ako to vo vode chodí a ani náznak predstavy, čo všetko sa tam môže diať, aké má voda chemické a fyzikálne vlastnosti... Pritom stačí napísať do vyhľadávača slovo a všetko dostanete ako na zlatom podnose. Väčšinou beriete akvaristiku na ľahkú váhu, nič si nenaštudujete a potom to tak aj dopadne. Rozhodol som sa preto, ako už mnohý predomnou, spísať akýsi návod ako si založiť vlastné akvárium a tiež poukázať na chyby, ktoré zvyknú začiatočníci robiť. Dúfam, že vám to pomôže založiť si vlastné akvárko, poskytne pár rád ako sa o neho správne starať a ako sa v akvaristike rozbehnúť.
Články ďalej obsahujú praxou overené informácie, rady a postupy ako začať s akvaristikou a mali by vám pomôcť vyhnúť sa prípadnému sklamaniu. Tak teda čítajte pozorne milý začiatočníci a nastúpte k ostatným na pomyselný akvaristický vlak.
Aby ste nemuseli odbiehať, tak si niečo otvorte, nalejte a čítajte...
Ozaj, aby som nezabudol radu na úvod:
Nenechajte si radiť od nikoho, kto sa vám snaží niečo predať. Vždy by ste mali vedieť čo chcete a čo kupujete a kým to kúpite, mať o tom dostatočné informácie a samozrejme vedieť či je to vôbec pre vás potrebné a či to nejde nejako inak, jednoduhšie, možno zadarmo a hlavne lepšie. Sú to vaše peniaze, váš čas a vaše akvárko.
Prečo?
Či už predajca v akvaristike, alebo niektoré reklamy na webe a podobne, sa snažia zarobiť a nezriedka ponúkajú rôzne hlúposti, “čarovnými“ vodičkami a “neskutočne účinnými“ pomôckami počnúc a guľatými “akváriami“ a podobnými nezmyslamy končiac.
Môj názor je, že žiadne urýchľovacie, čistiace, zabiehacie, protichlórové, protiriasové, protislimačie, preventívne, a neviem ešte aké úžasné chemikálie nespôsobia to, že akvárium bude fungovať. Práve naopak.
Chémia poškodzuje nielen zdravie rastliniek a rybiek, ale aj ostatných mikroorganizmov, ktoré síce nevidíme, ale sú pre život v akváriu veľmi dôležité. Mala by sa používať výhradne v nutných prípadoch a nie ako každodenný doplnok. Škoda, že tomu nie je tak aj v normálnom živote a používanie chémie sa neobmedzuje len na nutné prípady. Naša príroda by bola oveľa čistejšia a zdravšia, a organizmy v nej žijúce oveľa odolnejšie.
Ruku na srdce. Keby opak bol pravdou a zázračné vodičky fungovali, tak každy by mal nádherné akvárium. Nemyslíte?
Tak isto sa nedá nazvať akváriom guľatá sklenená nádoba, do ktorej nestrčite naraz obe ruky a kde sa nezmestí všetko potrebné na jeho správne fungovanie. Okrem toho tieto gule majú nedostatočný objem a rybičky sa v nich nedokáže ani riadne otočiť, respektíve nemôžu plávať bez toho, aby nemuseli stále zatáčať. Sú dokonale nevhodné na chov akýchkoľvek rýb.
Ponaučenie:
Prakticky je oveľa jednoduhšie nájsť a odstrániť príčinu problému, ako sa dlhodobo snažiť riešiť jeho dôsledky. Treba vedieť kde problém hľadať a samozrejme najlepšie je predvídať a problémom predchádzať.
Akvarium je v prvom rade malý kúsok prírody. Príroda funguje, keď je všetko v rovnováhe. To isté platí aj pre akvárium. Ak je všetko v rovnováhe, tak nádrž dokáže fungovať niekoľko rokov, dokonca niekoľko desať ročí, bez akýchkoľvek problémov. Treba len vedieť ako rovnováhu nastoliť a ako ju udržiavať.
rondrasina@gmail.com
(Roman, 8. 9. 2017 19:41)